ArtSherlock projekt serwis

Aplikacja ArtSherlock

Bezpłatna aplikacja na urządzenia mobilne umożliwia błyskawiczną weryfikację zdjęć dzieł sztuki z wizerunkami obrazów utraconych przez Polskę w wyniku II wojny światowej, zgromadzonymi w bazie strat wojennych. Aplikacja przygotowana została w polskiej i angielskiej wersji językowej i dostępna jest dla systemów operacyjnych Android, iOS, Windows Phone, BlackBerry. Aplikacja stanowi autorski projekt Fundacji Communi Hereditate, sfinansowany przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy, zrealizowany we współpracy merytorycznej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Więcej na stronie www.artsherlock.pl.

Muzeum Utracone

Jednym ze sposobów popularyzowania tematyki polskich strat wojennych jest realizowany od 2010 r. we współpracy ze Stowarzyszeniem Komunikacji Marketingowej SAR i Fundacją Sztuki SAR Ad Artis projekt Muzeum Utracone. W ramach jego realizacji odbywa się widowiskowy, multimedialny pokaz, prezentowany w przestrzeni miejskiej podczas Nocy Muzeów. Równolegle z nim ruszyła strona internetowa www.muzeumutracone.pl, na której oprócz filmów, zamieszczane są zdjęcia najcenniejszych utraconych dzieł sztuki. Co roku wybierany jest temat przewodni pokazu, a Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego sprawuje pieczę nad jego stroną merytoryczną.

 

Program „Odzyskiwanie dzieł sztuki”

18 czerwca 2012 r. Minister Kultury Bogdan Zdrojewskiego i Prezes Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy Krzysztof Kaczmar podpisali list intencyjny, w którym powołano program „Odzyskiwanie dzieł sztuki”. Jego celem jest odzyskanie tych dóbr kultury utraconych przez Polskę w czasie i w wyniku II wojny światowej, których restytucja na drodze sądowej nie ma szans powodzenia, a inne możliwości sprowadzenia ich do Polski zostały wyczerpane. Odzyskane dzieła sztuki będzie można przekazać do instytucji państwowych (muzeów, galerii, itd.), do pierwotnego właściciela lub jego prawnego następcy, a w przypadku ich braku – do instytucji rekomendowanej przez MKiDN.